[Poradnik] Jak wymienić koło w samochodzie?

Autor postu: piotrek_az Data: cze 26, 2018 | 0 komentarzy


Samodzielna wymiana koła samochodowego wbrew pozorom jest bardzo prostym zadaniem, z którym powinien poradzić sobie każdy kierowca. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą wymienić koło zapasowe, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, jak za to zadanie się odpowiednio zabrać.

Awaria ogumienia

W dzisiejszych czasach coraz więcej kierowców korzysta z ubezpieczenia Assistance, ale pomimo tego warto dowiedzieć się, jak samodzielnie wymienić koło, aby zaoszczędzić sporo cennego czasu i nerwów. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się w jaki sposób można rozpoznać, że złapaliśmy przysłowiowego „kapcia”. Jeżeli podczas jazdy na prostej drodze nasz samochód samodzielnie skręca to wyraźny sygnał, że z naszym ogumieniem jest coś nie tak. Przy złapaniu gumy bardzo często słychać również specyficzny, dudniący dźwięk.

Pamiętać należy o tym, że przy złapaniu gumy nie można gwałtownie hamować i wykonywać ostrych zakrętów. Na przebitej oponie zazwyczaj można przejechać niewielki dystans. Warto wykorzystać go do znalezienia idealnego miejsca na bezpieczny i komfortowy postój. Rozglądać należy się przede wszystkim za twardym i płaskim podłożem. Ze względów bezpieczeństwa unikać należy ostrych zakrętów i wzniesień.

Co zrobić po zatrzymaniu auta?

Po zatrzymaniu pojazdu należy włączyć światła awaryjne i w odpowiedniej odległości rozstawić trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli mamy specjalną kamizelkę odblaskową to jak najbardziej warto skorzystać z jej dobrodziejstwa. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zmniejszenie wagi pojazdu. Wszyscy pasażerowie przy wymianie koła powinni opuścić auto. Warto wypakować także ciężkie bagaże. W bagażniku każdy doświadczony kierowca powinien przewozić koło zapasowe albo przynajmniej dojazdówkę. Nigdy nie można zapominać także o kontroli ciśnienia w ogumieniu awaryjnym. Warto posiadać również specjalne zestawy naprawcze, dzięki którym będziemy mogli poradzić sobie z niewielkimi uszkodzeniami. Przy kilku niewielkich reperacjach może okazać się, że na uszkodzonym kole będzie można dalej podróżować.

wymiana kola w samochodzie 1 1024x685 [Poradnik] Jak wymienić koło w samochodzie?

O czym należy pamiętać

Przed wymianą koła warto zadbać również i o to, aby koła były wyprostowane. Click To TweetPo zaciągnięciu hamulca ręcznego należy wrzucić jedynkę albo bieg wsteczny. Dla bezpieczeństwa można zablokować dodatkowo koła klinami. Jeżeli nie mamy w bagażniku specjalnych klinów to wystarczą oczywiście zwykłe cegły, deski albo kamienie. Demontując przykładowo lewe przednie koło, należy zaklinować prawy tył.

Sprawna wymiana koła

Przed skorzystaniem z lewarka należy poluzować wszystkie śruby od koła. Click To TweetPamiętać należy o tym, że śruby należy poluzować tylko na tyle, aby po podniesieniu samochodu można je było swobodnie odkręcić. Niektóre śruby mogą mieć specjalne gwinty zabezpieczające przed kradzieżą, dlatego też należy skorzystać z pomocy specjalnej nakładki na klucz. Kolejnym krokiem jest oczywiście postawienie podnośnika, który koniecznie musi znajdować się na stabilnym i pewnym podłożu. Jeżeli ziemia jest miękka i wilgotna, to warto pod podnośnik położyć deskę.

Co prawda każdy samochód jest inny, ale większość modeli ma wyznaczone specjalne punkty w konstrukcji, gdzie można bezpiecznie unieść pojazd. Aby zdjąć koło należy je unieść przynajmniej 2 cm nad ziemią. Po odkręceniu śrub można bez żadnego większego problemu ostrożnie zdjąć koło i założyć dojazdówkę lub koło zapasowe. Przy zakładaniu warto dokładnie upewnić się, że koło zapasowe dobrze przylega do piasty. Następnie należy przykręcić je i opuścić samochód na ziemię. Gdy upewnimy się, że auto stabilnie stoi, można dokręcić na maksa wszystkie śruby.

Podsumowanie

Jak wspomniano powyżej wymiana koła jest bardzo prostym zadaniem, z którym poradzi sobie większość kierowców. Warto wspomnieć jednak o tym, że samodzielnej wymiany kół należy podejmować się wyłącznie w nagłych sytuacjach. Przy wymianie kół sezonowych warto skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu, który dokona przy okazji profesjonalnego wyważenia opon. Specjaliści od motoryzacji zalecają, aby wyważać opony przynajmniej raz na 10.000 km.

Zapisz się do naszego newslettera

Oceń artykuł
[Liczba głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F
F
Twitter
AZHamulce na Twitterze
ludzie podążają AZHamulce
Twitter Pic Y
F
Przeczytaj poprzedni wpis:
Regeneracja tarczy i zacisku hamulca

Uszkodzenia układu hamulcowego uniemożliwiają jazdę samochodem - niesprawne tarcze czy zaciski hamulcowe znacznie wydłużają drogę hamowania i mogą skutkować bardzo...

Zamknij